Giełdopol

Home » Zasady rozgrywki » Przebieg gry

Przebieg gry

Symulacja podzielona jest na 12 miesięcy (tur). Każda tura składa się z 5 faz:

3.1 Dostarczenie graczom w formie papierowej raportów giełdowych, wykresów oraz kart inwestora
Raporty giełdowe i wykresy zawierają aktualną informację o spółkach, natomiast karta inwestora służy do komunikacji gracza z prowadzącym.
Czas: ok. 2 minut

3.2 Wybór spółek przez graczy – inwestorów.
Na kartach inwestora zaznaczane są na wszystkie decyzje inwestycyjne, a następnie przekazywane do prowadzącego. Dodatkowo karta zawiera opcje „BZ” – bez zmian, oznacza że gracz chce pozostawić obecny skład portfela na przyszły miesiąc. Podczas tej fazy gracze powinni mieć stały dostęp do informacji.
Czas: ok. 5-10 minut

3.3 Wpisanie decyzji graczy do arkusza
W kolejnym etapie po zebraniu wszystkich kart inwestorów prowadzący wpisuje podjęte przez graczy decyzje do arkusza. Po zebraniu wszystkich kart można już wyświetlić za pomocą projektora multimedialnego raporty/wykresy z kolejnego miesiąca. W czasie oczekiwania gracze mogą zastanawiać się już nad decyzjami na kolejny miesiąc.
Czas: ok. 5 minut

3.4 Symulacja kolejnego miesiąca
Symulując kolejny miesiąc, uaktualniane automatycznie są wszystkie wykresy, raport giełdowy oraz dotychczasowe wyniki inwestorów.
Czas: ok. 0,5 minuty

3.5 Prezentacja dotychczasowych wyników
Odbywa się poprzez wyświetlenie graczom arkusza z wynikami.
Czas: ok. 1 minuty

Cykl z każdym kolejnym miesiącem powtarza się aż do ostatniego miesiąca rozgrywki. Należy jednak pamiętać o dostarczaniu grającym w każdym miesiącu aktualnych raportów i wykresów.

4. Karta inwestora
Rys. 1 Karta inwestora wypełniona do lutego

karta inwestora

Karta inwestora jest miejscem zaznaczania decyzji inwestycyjnych. Każda karta zawiera miejsce na dwuliterowy kod oznaczający inwestora do którego dana karta należy. W każdym kolejnym miesiącu gracz wypełnia kolejną kolumnę, ustalając podział swoich środków pomiędzy akcje wybranych na dany miesiąc spółek. Na karcie znajduje się również wspominana opcja „BZ”. W odpowiedniej kratce należy postawić X aby zdecydować na pozostawienie struktury portfela bez zmian (opcja dostępna od drugiego miesiąca gry). Wypełnioną kartę gracz dostarcza do prowadzącego, zaś na początku każdej kolejnej tury karta wraca ponownie do gracza.

5. Prowizje

W grze występują jedynie prowizje od zakupu, płacone zawsze na początku rozgrywki (ponieważ na początku rozgrywki gracz ma obowiązek dokonania zakupu akcji za min. 40% wartości portfela) oraz każdorazowo przy zwiększaniu zaangażowania w daną spółkę. Stawka prowizji to 0,5% od wartości zakupionych akcji.

6. Raporty giełdowe
Rys. 2 Przykładowy raport

raport

Raport zawiera ważne dla inwestora informacje dotyczące: zachowania rynku, zmian kursów poszczególnych akcji, prognoz analityków i sytuacji finansowej spółek. W prawym górnym rogu każdego raportu znajduje się miesiąc którego raport dotyczy.
Każdy raport podzielony jest na pięć głównych części:
• Spółka
Zawiera nazwę spółki oraz sektor, w którym spółka prowadzi działalność gospodarczą.
• Cena akcji
Informacja o cenie bieżącej oraz cenie z poprzedniego miesiąca.
• Zmiana procentowa
W tej części znajdziemy informacje o procentowej zmianie ceny akcji na przestrzeni ostatniego miesiąca oraz ogólną zmianę procentową ceny od początku roku (od początku gry).
• Analitycy
Informacja o ocenie sektorów przez analityków rynku, oraz o ich rekomendowanych cenach.
• Wskaźniki
W grze występują trzy wskaźniki opisujące sytuację finansową spółki: C/WK, C/Z oraz ROE.
Ponadto w dolnej części raportu znajdują się informacje o zmianach wartości indeksów giełdopolu:
• IDS – indeks dużych spółek
• IMS – indeks małych spółek
• IWS – indeks wszystkich spółek; na początku każdej gry 75% wartości indeksu stanowią duże spółki

7. Analitycy
7.1 Analiza sektorowa
W grze nie występują informacje o wskaźnikach makroekonomicznych, cenach surowców oraz wskaźnikach branżowych. Takie informacje wyrażane są jedynie pośrednio poprzez analizę sektorową. Analitycy oceniają poszczególne branże (w oparciu o sytuacje makro, ceny surowców itp.) nadając im kategorie: A; B; C; D; E („A” oznacza najsilniejszą zdaniem analityków). Każdą kategorie otrzymują dwie branże.
7.2 Wycena spółek
Mechanizm jest bardzo podobny jak przy analizie sektorowej. Jest od niej również lekko zależny. Tzn. wcześniej ustalona ocena sektora wpływa na wycenę spółek w nim zawartych. Podstawową różnicą jest odniesienie oceny do konkretnych spółek oraz liczbowe ujęcie wyrażone jako cena rekomendowana.
Opieranie się jedynie na ocenach analityków nie wymaga od gracza wielkiego wysiłku intelektualnego, z drugiej strony analizy nie zawsze są one dokładne, dlatego sugerując się rekomendacjami warto poprzeć decyzje informacjami z innych źródeł.

8. Wykresy kursów akcji
Rys. 3 Przykładowa tablica wykresów

tablica wykresów

Wykresy ukazują dotychczasowe zmiany cen spółek poczynając od stanu sprzed 6 miesięcy od rozpoczęcia gry, zaprezentowane są na dwóch tablicach, tj. po 10 wykresów na każdą. Dzięki wykresom można wytyczać trendy i formacje na podstawie których można prognozować zmianę ceny. Ważne ażeby przy analizie zwracać uwagę nie tylko na kształt wykresu, ale również na skalę.


Leave a comment