Giełdopol

Home » FAQ

FAQ

Co jeżeli pomylę się przy wpisywaniu danych podczas gry?
Źle wpisane dane prosimy zaznaczyć kółkiem, a obok napisać poprawne.

Dlaczego nie można kupić akcji danej spółki za więcej niż 40% wartości portfela?
Inwestorzy ryzykując realne środki są dużo bardziej ostrożni niż ryzykując środki fikcyjne. Ograniczenie maksymalnego zaangażowania kapitału w jedną spółkę ma za zadanie niwelować tą różnicę psychologiczną, uniemożliwiając stawianie wszystkiego na jedną kartę.

Co powinienem zabrać ze sobą na rozgrywkę?
Jedynym niezbędnym przedmiotem jest długopis, który zapewnia organizator.

Jak rozumieć ocenę sektora?
Sektory różnią się kategoriami (A, B, C, D, E), które nadawane są przez analityków w oparciu o sytuację makroekonomiczną, ceny surowców itp. Każdą kategorię otrzymują dwie branże (kategoria A jest najsilniejsza). Trzeba jednak pamiętać, że analizy nie zawsze są w pełni trafne, dlatego decyzję warto poprzeć informacjami z innych źródeł.

Co oznaczają wskaźniki?
W grze występują trzy wskaźniki opisujące sytuację finansową spółki: C/WK, C/Z, ROE.

C/WK jest to cena akcji do jej wartości księgowej. Teoretycznie wskaźnik ten mówi nam, ile płacimy za jedną złotówkę aktywów netto. Jeżeli kupujemy akcje spółki poniżej wartości księgowej, to w teorii akcje spółki powinny być niedowartościowane, więc w dłuższej perspektywie kupno powinno być zyskowne.

C/Z jest to relacja pomiędzy zyskami firmy na jedną akcję a ostatnim kursem akcji. Teoretycznie mówi nam, ile lat zabierze spółce zarobienie wystarczającej ilości pieniędzy równej początkowej inwestycji w akcje spółki. Bardzo ryzykowną strategią jest kupowania spółek o wysokich wskaźnikach C/Z. Najczęściej takie firmy nie są w stanie podołać wygórowanym oczekiwaniom i ich kurs spada w konsekwencji bardzo dynamicznie.

ROE jest to rentowność kapitału własnego i mówi nam, jak intensywnie pracuje kapitał własny inwestorów. Spółki z wysokim wskaźnikiem ROE są godne zainteresowania.

Jakie spółki są lepsze, małe czy duże?
Spółki duże odznaczają się z reguły bardziej stabilnymi zyskami, a co za tym idzie kursy ich akcji odznaczają się mniejszą zmiennością. Natomiast małe spółki mają szanse na większą dynamikę wzrostu, jednak są też obarczone większym ryzykiem.

Jak sprzedać akcje?
Jeżeli chcemy w danym miesiącu sprzedać wszystkie akcje, zmniejszamy zaangażowanie do 0% (wystarczy pozostawić kratkę pustą nie wpisując żadnej wartości). W przypadku gdy chcemy sprzedać część posiadanych akcji, wpisujemy wartość niższą niż wartość z poprzedniego miesiąca.

Czy w ostatnim miesiącu muszę sprzedać akcje aby skończyć grę z gotówką?
Nie jest to konieczne. Wynikiem końcowym jest wartość portfela (wartość posiadanych akcji + gotówka) po 12 miesiącu.

Dlaczego moje akcje zarabiają a jednocześnie wartość portfela spada?
Sytuacja taka może mieć miejsce gdy w danym miesiącu wzrost wartości akcji nie wystarczył na pokrycie prowizji.

Jak liczona jest prowizja?
Prowizje od zakupu liczone są na początku rozgrywki oraz każdorazowo przy zwiększaniu zaangażowania w daną spółkę. Stawka prowizji to 0,5% od wartości zakupionych akcji.

Dlaczego IWS nie jest średnią IDS i IMS?
Spółki duże mają na początku rozgrywki 75% udziału w składzie indeksu głównego (pozostałe 25% udziału należy do spółek małych), stąd też ich większy wpływ na zmiany IWS.


Leave a comment